Texas žaluje společnost Meta kvůli nezákonnému používání fotografií obličejů

8. 3. 2022

Texaský generální prokurátor Ken Paxton podal 14. února žalobu na společnost Meta, která vlastní Facebook a Instagram, kvůli jejímu shromažďování a používání biometrických údajů. Žaloba tvrdí, že Meta shromažďovala a používala údaje o geometrii obličejů Texasanů v rozporu s texaským zákonem o pořizování nebo používání biometrických identifikátorů (CUBI) a texaským zákonem o klamavých obchodních praktikách (DTPA).


Žaloba se zaměřuje na již zrušenou funkci „návrhů označení“, o níž jsme psali v článku Facebook skončil s funkcí rozpoznávání obličejů.

Jde o první případ, kdy texaský úřad generálního prokurátora podal žalobu podle zákona CUBI, který upravuje shromažďování a používání biometrických údajů pro komerční účely. Zákon DTPA zase zakazuje nepravdivé, zavádějící či klamavé jednání nebo praktiky při jakékoli komerční činnosti.

Meta oba zákony porušila tím, že shromažďovala a analyzovala údaje o geometrii obličeje jednotlivců (tedy biometrické údaje) bez jejich souhlasu, tyto údaje pak sdílela s třetími stranami a včas je nevymazala.

Texas navazuje na urovnání hromadné žaloby společnosti Facebook ve výši 650 milionů dolarů (více než 15 miliard korun) kvůli údajnému porušení zákona o ochraně soukromí v Illinois a na skutečnost, že Meta koncem minulého roku přestala funkci rozpoznávání obličejů používat. Požaduje, mimo jiné, občanskoprávní pokuty ve výši 25 000 dolarů (přes půl milionu korun) za každé porušení zákona CUBI a 10 000 dolarů (necelých čtvrt milionu korun) za každé porušení zákona DTPA.

Zdroj.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Google Analytics porušují GDPR – lze čekat lavinovou odezvu států EU

Kamery na pražském letišti uchovávají biometrické údaje – protiprávně

Lze použít fotografii zaměstnance v propagačních materiálech bez jeho souhlasu? Z Dánska zaznělo jasné NE