Kamery na pražském letišti uchovávají biometrické údaje – protiprávně

14. 2. 2022

Obličeje všech, kdo na Letišti Václava Havla procházejí veřejnou i tranzitní částí, jsou zaznamenány kamerovým systémem s funkcí rozpoznávání tváří. Právní základ provozu takového systému se však jeví jako protiprávní.

„Obecné oprávnění monitorovat veřejné prostory nebo obecné oprávnění zpracovávat osobní údaje je pro obdobné kamerové systémy s pokročilými funkcemi jako právní základ nedostatečné. Pokud k tomuto zpracování dochází, jde podle nás o rozpor, a provoz tohoto kamerového systému by tak byl nezákonný,“  vysvětluje v tiskové zprávě organizace Digitální svobody advokát Jan Vobořil.

Zmíněná organizace v souvislosti s kamerovým systémem podala koncem minulého roku podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který má nyní prověřit dodržování povinností podle zákona o zpracování osobních údajů.


Ohrožení lidských práv při softwarovém rozpoznávání obličejů se věnujeme i v našem článku Dokáže technologie rozpoznávání obličejů pomoci odhalit zločin?

Policie navíc neprovedla takzvané posouzení vlivu na ochranu osobních údajů (DPIA), což jí ukládá zákon. Mluvčí Policie ČR Ondřej Moravčík pro deník Metro uvedl: „Můžeme veřejnost uklidnit, že zpracování jakýchkoliv dat v jakýchkoliv databázích je vždy opřeno o platnou legislativu a nevybočuje z ní.“

Ze zkušenosti ale bohužel víme, že česká policie postupy vyžadované zákonem o zpracování osobních údajů úplně „vždy“ nedodržuje – více v našem článku Policie shromažďuje osobní údaje osob v karanténě – jedná v souladu se zákonem?

Kamerový systém je na letišti v provozu od roku 2018. K původním 100 kamerám napojeným na software s automatickou detekcí obličejů se v březnu 2019 z rozhodnutí vlády přidalo dalších 45, a to na místa s vysokou koncentrací osob, například kolem informačních tabulí.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Norská společnost Basaren Drift nemusí platit pokutu za kamery v restauraci

Facebook skončil s funkcí rozpoznávání obličejů

Ceny Velkého bratra: ukázka toho, jak ochranu osobních údajů „chápou“ některé české instituce