„Soukromá média“ na Twitteru jedině se souhlasem zachycených osob

14. 12. 2021

Soukromé fotografie či videa smějí být na Twitteru sdíleny jen se souhlasem lidí, kteří se v nich objevují. Sociální síť to oznámila na svém blogu 30. listopadu. Nová pravidla platformy mají za cíl zlepšit ochranu soukromí jejích uživatelů. Na veřejné osoby se ale nevztahují v plném rozsahu.

Pokud například uživatel Twitteru nahlásí, že na síti někdo zveřejnil jeho fotografii, aniž by k takovému zveřejnění dostal souhlas, obsah může být odstraněn.
Výjimkou jsou snímky a záběry

- známých osobností
- publikované ve veřejném zájmu
- mající přidanou hodnotu pro veřejnou diskusi.

Nicméně i ty Twitter odstraní v případě, že jejich účelem je tyto osobnosti obtěžovat, zastrašovat či používat strach k jejich umlčení. (A pokud zobrazují nahotu.) Bezpečnostní rizika může podle Twitteru převážit například snaha pomoci člověku v těžké situaci.

„Vždy se budeme snažit posoudit kontext, v němž je obsah sdílen (…). Vezmeme například v úvahu, zda je obrázek veřejně dostupný, zda o něm informují hlavní/tradiční média (noviny, televizní kanály, online zpravodajské weby), zda konkrétní obrázek a doprovodný text tweetu mají přidanou hodnotu pro veřejný diskurz, jsou sdíleny ve veřejném zájmu nebo zda jsou relevantní pro komunitu,“ stojí v oznámení na blogu Twitteru.

Sociální síť se dle svých slov k úpravě pravidel rozhodla mimo jiné proto, že ve společnosti rostou obavy ze zneužívání médií k obtěžování, zastrašování a odhalování totožnosti osob. Nekontrolované sdílení fotek a videí podle ní může narušit soukromí a vést k citové nebo fyzické újmě.  Pokud tedy někdo nahlásí, že tweet obsahuje soukromá data v rozporu s pravidly, podnikne Twitter kroky vedoucí k jejich odstranění.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

GDPR a fotografie na webu — smím zveřejňovat snímky z firemních večírků?

Babička nesmí zveřejňovat fotografie vnoučat bez souhlasu jejich matky, rozhodl soud

Společnosti Clearview AI hrozí pokuta více než 17 milionů liber za porušení britských zákonů na ochranu osobních údajů

Odpovědnost firem za ochranu osobních údajů při použití pluginů sociálních sítí