Společnosti Clearview AI hrozí pokuta více než 17 milionů liber za porušení britských zákonů na ochranu osobních údajů

2. 12. 2021

Britský Úřad komisaře pro informace (ICO) oznámil 29. listopadu 2021 svůj předběžný záměr uložit společnosti Clearview AI, která se zabývá technologiemi pro rozpoznávání obličejů, pokutu převyšující 17 milionů liber (více než 500 milionů korun). Současně vydal předběžné oznámení o zastavení dalšího zpracování osobních údajů lidí ve Spojeném království a o výmazu dat kvůli údajnému závažnému porušení britských zákonů na ochranu osobních údajů.

ICO upozorňuje, že zákazníci Clearview AI sice mají možnost dobrovolně poskytnout společnosti fotografii, aby jejich jménem provedla biometrické vyhledávání včetně vyhledávání v oblasti rozpoznávání obličejů, ale výsledky vycházejí z databáze více než 10 miliard snímků, které byly pravděpodobně shromážděny bez vědomí lidí, jež zachycují.


Jak funguje rozpoznávání obličejů za pomoci databáze a v čem může být zrádné popisuje například náš článek Dokáže technologie rozpoznávání obličejů pomoci odhalit zločin?


Úřad australského komisaře pro informace (OAIC) během společného vyšetřování s ICO, zaměřeného na používání snímků, dat shromážděných z internetu a biometrických údajů pro rozpoznávání obličejů společností Clearview AI, došel k závěru, že Clearview AI porušuje i australské zákony o ochraně soukromí. Do křížku se zákonem už se dostala také ve Švédsku, Kanadě nebo Německu.


Společnosti Clearview se věnujeme také v našem článku Švédský policejní úřad dostal pokutu téměř 250 000 eur aneb biometrické údaje nelze jen tak (zne)užít.


Zřejmě došlo k porušení britských zákonů o ochraně údajů hned v několika ohledech.

Předběžný právní názor ICO je, že společnost Clearview AI:

  • nezpracovávala informace o lidech ve Spojeném království způsobem, který tito lidé pravděpodobně očekávají nebo který je spravedlivý;
  • nezavedla postup zabraňující uchovávání údajů po neomezenou dobu;
  • nemá zákonný důvod pro shromažďování informací;
  • nesplnila vyšší standardy ochrany údajů požadované pro biometrické údaje (ty jsou totiž podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů /GDPR/ a nařízení Spojeného království o ochraně osobních údajů klasifikovány jako údaje zvláštní kategorie);
  • neinformovala osoby ve Spojeném království o tom, co se děje s jejich údaji, a
  • vyžadovala dodání dalších osobních údajů, včetně fotografií, což mohlo odradit ty, kdo chtěli proti zpracování svých údajů něco namítat.

Společnost Clearview AI nyní může podat vyjádření k výše uvedeným údajným porušením zákonů. Konečné rozhodnutí v této věci by mělo být přijato do poloviny roku 2022.

Oznámení ICO (v angličtině) si můžete přečíst zde.

Zdroj

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Českým kriminalistům bude pomáhat umělá inteligence

Technologie rozpoznávání obličejů při nakupování — pro koho je užitečná?

Společnost SMS finance musí vymazat osobní údaje, k jejichž zpracování neprokázala právní důvod, rozhodl soud