Facebook z Evropy neodchází, Meta jen napjatě očekává nové evropské podmínky pro transfer osobních dat do USA

10. 2. 2022

Americká společnost Meta Platforms počítá i s možností, že pokud se nepříznivě změní podmínky pro přenos osobních údajů na servery ve Spojených státech, stáhne z Evropy své služby, mezi nimiž jsou i Facebook a Instagram. Uvádí to v podrobných záznamech o hospodaření předložených americké komisi pro cenné papíry.

Dohodu umožňující firmám předávat osobní údaje evropských uživatelů z EU do USA prohlásil za neplatnou Soudní dvůr Evropské unie v roce 2020.


Soudní dvůr EU nepovažuje USA za zemi, ve které jsou osobní údaje chráněny v souladu s evropskými pravidly. Co to znamená pro firmy v EU?

Nová podoba evropských pravidel pro transfer osobních údajů teprve vzniká. Evropská komise o ní jedná s Washingtonem, ale otázky ochrany soukromí a národní bezpečnosti jsou příliš složité a vyžadují hodně času.

Meta proto ve zprávě uvedla:
„Pokud nebude přijat nový transatlantický rámec pro přenos dat a my se nebudeme moci nadále spoléhat na standardní smluvní doložky nebo jiné alternativní způsoby předávání údajů z Evropy do Spojených států, nebudeme pravděpodobně schopni nabízet v Evropě řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu, což by podstatně a nepříznivě ovlivnilo naše podnikání, finanční situaci a výsledky hospodaření.“


Víte, jak na transfer dat mimo EU? Doporučení Evropského sboru pro ochranu osobních údajů jsme pro vás zestručnili v článku Zrušení štítu soukromí – jak si poradit s předáváním dat do USA podle Evropského sboru pro ochranu osobních údajů.

Přijde konec služeb společnosti Meta v Evropě? Jen v případě, že nebude možné najít shodu na nově zavedených evropských pravidlech. Příští měsíce snad přinesou odpovědi.

Zdroj

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Přenos osobních údajů z EU do USA: Podle francouzské Státní rady rozhodují smlouva a technologie

Facebook skončil s funkcí rozpoznávání obličejů

Miliardové pokuty pro Google a Facebook za nedodržování francouzských předpisů ohledně cookies

WhatsApp mění podmínky – co to znamená pro ochranu vašich osobních údajů