Úřady porušily zákon: osobní údaje použily k rozesílání roušek neoprávněně

3. 11. 2021

Vloni na podzim obdržely vybrané české domácnosti balíček s pěti rouškami a respirátorem. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) po více než ročním prověřování rozhodl, že Ministerstvo vnitra a Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Českou správou sociálního zabezpečení porušily zákon, když použily údaje z evidence obyvatel.

Mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták to potvrdil například serveru iROZHLAS.cz: „U všech případů úřad dospěl k závěru, že byly porušeny povinnosti při zpracování osobních údajů, kdy zejména nebyl prokázán relevantní právní základ pro toto zpracování.“
Zjednodušeně řečeno, státní úřady použily údaje lidí, aniž by k tomu měly dostatečný důvod. ÚOOÚ tím mimo jiné říká, že ani stát nemůže používat údaje svých obyvatel, jak se mu zachce.

Obě instituce ÚOOÚ na pochybení upozornil, pokutovat je ale nebude.

Navzdory porušení zákona nikomu žádná sankce nehrozí. Pokutování orgánů veřejné správy totiž už před časem vyloučil zákon. České úřady se tak nemusejí bát pokut, jakou třeba nedávno dostala norská obec Ostre Toten za nedostatečné zabezpečení osobních údajů, a to ve výši 2,5 milionů eur.

K celé situaci se za Privatry vyjádřil i advokát Jakub Hruška:
„Je velmi nešťastné, že státní úřady nemohou být pokutovány. Jde o opakované porušovatele pravidel ochrany osobních údajů. Kvůli absenci pokut se nedokážou poučit, nenesou v podstatě žádnou odpovědnost a ve finále, podle mého názoru, dochází ke krácení práv dotčených osob. Takto široká výjimka je nežádoucí a já osobně si myslím, že překračuje hranice principů právního státu. Dotčeným osobám nicméně zůstává možnost napřímo požadovat od státních úřadů porušujících pravidla ochrany osobních údajů odškodnění za způsobenou újmu.“


Možnosti domáhat se odškodnění za újmu způsobenou porušováním pravidel ochrany osobních údajů se věnujeme v našem článku Soudní dvůr EU rozhodne: Kdy vzniká nárok na náhradu nemajetkové újmy vzniklé porušením GDPR?


 

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Švédský policejní úřad dostal pokutu téměř 250 000 eur aneb biometrické údaje nelze jen tak (zne)užít

Jak ochrana osobních údajů vypadat nemá: Pár nedávných pokut za porušení GDPR

Ceny Velkého bratra: ukázka toho, jak ochranu osobních údajů „chápou“ některé české instituce