Streamovací aplikace a zařízení jako hrozba pro osobní údaje

31. 8. 2021

Ačkoli zprostředkovávají dětem jak zábavný, tak vzdělávací obsah, nemusejí být vždy dobrou volbou - mohou ohrozit jejich soukromí. Streamovací aplikace a zařízení shromažďují údaje o každém ze svých uživatelů, aby mohly vytvářet osobnostní profily, porozumět chování spotřebitele, a tedy nabídnout co nejlepší zážitek. Shromážděné informace však patří k nejosobnějším údajům.

Nezisková organizace Common Sense prověřila ochranu soukromí v deseti nejpoužívanějších streamovacích aplikacích a také v pěti nejpoužívanějších streamovacích zařízeních obsahujících programy určené dětem a rodinám. Zjistila, že většina aplikací a zařízení používá postupy ohrožující soukromí spotřebitelů, a to zejména dětí.

Jak streamování ohrožuje osobní údaje?

Zmíněná rizika zahrnují prodej údajů, zasílání marketingových sdělení třetím stranám, zobrazování cílených reklam, sledování uživatelů na jiných webech a v jiných službách a vytváření reklamních profilů pro zprostředkovatele údajů. Ze všech hodnocených produktů je Apple TV+ jediným produktem, který „prošel“ (získal hodnocení Pass s jedním z nejvyšších počtů bodů). Na konci seznamu se umístil Netflix, protože zobrazuje cílené reklamy a nehovoří o tom, jak chrání děti.

Organizace Common Sense upozorňuje zejména na následující:

  • Dětské profily nutně neznamenají, že je používání těchto aplikací bezpečnější z hlediska ochrany soukromí dětí.
  • Platba za prémiové úrovně služeb nezaručuje vyšší stupeň ochrany soukromí.
  • U streamovacích aplikací a zařízení není dostatečně jasné, jak by se měly používat v prostředí K-12 (základním a střední školy).

Společnosti za streamovacími aplikacemi musí pro ochranu soukromí dětí udělat více, od zajištění silnější rodičovské kontroly až po zavedení specifických zásad pro děti. Rodiče by měli být schopni chytře rozhodovat, které aplikace svým dětem povolí používat, a vědět, jak chránit své i jejich soukromí při streamování.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat

Ceny Velkého bratra: ukázka toho, jak ochranu osobních údajů „chápou“ některé české instituce

Hromadná žaloba proti sociální síti TikTok

Babička nesmí zveřejňovat fotografie vnoučat bez souhlasu jejich matky, rozhodl soud