Německo bere ochranu osobních údajů velmi vážně – možná až příliš?

4. 8. 2021

V posledních dnech se v Německu řeší hned několik kauz souvisejících s ochranou osobních údajů. U některých nových opatření si ale nejsme zcela jisti, jestli nebudou mít negativní vliv na činnosti, bez nichž se dnes těžko dokážeme obejít.

Německé státní organizace musí do konce roku zrušit své stránky na Facebooku.

Komisař pro ochranu osobních údajů Ulrich Kelber zjistil, že sociální síť nezměnila své postupy tak, aby byly v souladu s německými a evropskými zákony o ochraně osobních údajů. Podobné nedostatky se objevily také u aplikací Partyline Clubhouse, TikTok a Instagram – Kelber tedy doporučil státním organizacím, aby je také přestaly používat, dokud nebude šetření ukončeno.

Podle Kelbera nebylo možné provozovat stránku tak, aby osobní údaje sledujících nebyly předávány do Spojených států. V souladu s právními předpisy EU mohou osobní údaje opustit EU pouze v případě, že se jedná o jurisdikci s odpovídající ochranou osobních údajů, což není případ Spojených států. Tiskový úřad vlády se pokusil získat od Facebooku další záruky, ale americká společnost je neposkytla.

Oficiální stránka německé vlády na Facebooku má přitom více než milion sledujících a stává se stále důležitějším nástrojem pro oslovení občanů, kteří sledují hromadné sdělovací prostředky méně, než tomu bylo dřív.

Zdroj: Reuters.

Bádensko-Württembersko zvažuje zákaz služby Microsoft 365 ve školách.

S nápadem zakázat vybrané služby Microsoftu přišel Stefan Brink, zemský zmocněnec pro ochranu osobních údajů v Bádensku-Württembersku. Rizika používání služeb společnosti Microsoft ve školách jsou dle jeho názoru nepřijatelně vysoká, protože školy nemohou například zjistit, jaké konkrétní osobní údaje Microsoft shromažďuje a za jakým účelem. Brink se prý dlouho snažil najít řešení v souladu se zákonem, pravděpodobně ale neuspěl, takže školy se musí připravit na možné změny.

Žáci, studenti i učitelé jsou většinou proti a sepsali i petici adresovanou přímo Stefanu Brinkovi. Kancelářský balíček Microsoft Office, který obsahuje Word, Excel či PowerPoint, totiž používají při studiu prakticky denně, obzvlášť v časech pandemie. Obávají se také znevýhodnění absolventů na trhu práce. Vhodné alternativy podle nich na trhu nejsou. Navrhují použít pro zvýšení bezpečnosti třeba pseudonymizaci údajů.

Brink však nevidí odpor jako jednoznačný. V minulých letech údajně dostával úřad stížnosti od studentů, rodičů i učitelů právě kvůli používání uvedeného softwaru ve školách.

Jelikož přechod ke kancelářským aplikacím Google asi také nebude z hlediska ochrany osobních údajů optimální, můžeme jen hádat, zda se němečtí studenti budou vracet k psacím strojům, nebo úřady přimhouří oči.

Zdroj: Svět Hardware.

Google žaluje Německo.

Německé zásahy proti digitálním společnostem nezůstávají bez odezvy. Společnost Google v červenci oznámila, že podniká právní kroky proti rozšířené verzi německého zákona o nenávistných projevech, který nedávno vstoupil v platnost. Jeho ustanovení podle ní porušují právo na soukromí uživatelů.

"Poskytovatelé sítí, jako je YouTube, jsou nyní povinni automaticky hromadně a ve velkém předávat údaje uživatelů orgánům činným v trestním řízení bez jakéhokoli zákonného příkazu, bez vědomí uživatele, pouze na základě podezření z trestného činu," uvedl mluvčí společnosti Google.

Společnost Alphabet, provozující web pro sdílení videí YouTube, proto podala žalobu ke správnímu soudu v Kolíně nad Rýnem, aby znemožnila předávat údaje o uživatelích orgánům činným v trestním řízení dříve, než se prokáže, že byl spáchán nějaký trestný čin.

Zdroj: Reuters.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Přenos osobních údajů z EU do USA: Podle francouzské Státní rady rozhodují smlouva a technologie

Google shromažďuje osobní údaje i v anonymním režimu, čelí proto žalobě

Hromadná žaloba proti sociální síti TikTok

Varšavská univerzita dostala pokutu kvůli úniku osobních údajů