Google shromažďuje osobní údaje i v anonymním režimu, čelí proto žalobě

Společnost Google čelí v USA další žalobě kvůli osobním údajům uživatelů. Tentokrát padlo obvinění, že nelegálně sleduje soukromí uživatelů v tzv. anonymním režimu.

Anonymní režim v internetovém prohlížeči má například pomoci uživateli najít to, co hledá, aniž by algoritmus za pomoci již známých osobních údajů ovlivňoval výsledky hledání nebo nabízel personalizované reklamy. Zároveň by prohlížeč neměl žádné údaje o uživateli sbírat, pokud se na internetu chce pohybovat anonymně.

Zdá se však, že Google i v anonymním režimu s osobními údaji operuje. O celé věci napsala agentura Reuters s odvoláním na žalobu u federálního soudu v San Jose v Kalifornii. Divize firmy Alphabet prý prostřednictvím Google Analytics, Google Ad Manager a dalších aplikací tajně shromažďuje informace o tom, co a na jakých stránkách si lidé prohlížejí, a to i přesto, že používají režim nazývaný Googlem incognito. Získává tak informace nejen o vyhledávání, ale i o přátelích, zálibách či nákupních zvyklostech uživatelů.

Žaloba proto požaduje odškodné nejméně 5 000 USD na uživatele za porušení federálního zákona o odposlouchávání a kalifornského zákona o ochraně soukromí. Je předložena jako hromadná, mohla by tedy zahrnovat miliony uživatelů Googlu, kteří od 1. 6. 2016 použili soukromý režim. Celkově by tak pokuta mohla dosáhnout výše nejméně pěti miliard USD (119 miliard Kč).

„Jak jasně uvádíme pokaždé, když otevřete nové anonymní okno, internetové stránky mohou být schopné shromažďovat informace o vaší aktivitě při prohlížení,“ obhajuje Google jeho mluvčí Jose Castaneda.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se zachovat při porušení zabezpečení osobních údajů?

Soud zakázal slovenským hygienikům pracovat s údaji o pohybu telefonů

Babička nesmí zveřejňovat fotografie vnoučat bez souhlasu jejich matky, rozhodl soud