Je převod osobních údajů z Evropy do USA dostatečně bezpečný?

(29. 9. 2020)

Irský úřad pro ochranu osobních údajů (DPC) si je v návaznosti na rozhodnutí ve věci Schrems II celkem jistý, že není. Proto v současnosti vyšetřuje způsob, jakým předává společnost Facebook data o svých uživatelích z Evropské unie do Spojených států. Právní mechanismus, který tyto přenosy pokrývá, zdá se, neodpovídá požadavkům GDPR na zabezpečení soukromí.

Jde o jeden z prvních zásadních důsledků výše zmíněného verdiktu Soudního dvora Evropské unie. Podle tohoto rozhodnutí režim známý jako „Štít soukromí“ nezajišťoval evropským občanům dostatečnou ochranu pro jejich data v USA

Evropská centrála Facebooku sídlí v Dublinu, DPC je tedy jeho vedoucím evropským úřadem v oblasti ochrany osobních údajů.  Z této pozice podle deníku The Wall Street Journal vydal předběžné nařízení o přerušení datových toků do USA.

Přijde Evropská unie o sociální sítě Facebook, Instagram a WhatsApp?

Některé zdroje uvádějí, že sám Facebook vyhrožuje ukončením posílání údajů z EU do USA, což by mohlo znamenat jeho konec v EU. Avšak podle jeho vlastního vyjádření se snaží najít cestu, jak na evropském trhu zůstat i nadále.

Bývalý britský vicepremiér Nick Clegg, nyní ve Facebooku pověřený globálními záležitostmi a komunikací, uvedl v prohlášení na firemním webu, že společnost bude pokračovat v přesouvání dat v souladu s verdiktem Soudního dvora, dokud nedostane dodatečná pravidla. „Facebook se jako mnoho dalších podniků opírá o standardní smluvní doložky, aby mohl přesouvat data do zemí mimo EU... Absence bezpečných, legálních mezinárodních přenosů dat by poškodila ekonomiku a oslabila růst podnikání založeného na datech v EU v momentě, kdy usilujeme o oživení z covidu-19,“ citoval Clegga ÚOOÚ.

Mohlo by vás také zajímat:

Soudní dvůr EU nepovažuje USA za zemi, ve které jsou osobní údaje chráněny v souladu s evropskými pravidly. Co to znamená pro firmy v EU?

Google shromažďuje osobní údaje i v anonymním režimu, čelí proto žalobě

Facebooku hrozí pokuta až 5 miliard dolarů