Hackeři už nakradli miliony e-mailových adres a hesel

Bezpečnostní expert Troy Hunt, autor služby ‘; — have i been pwned? upozornil na další z velkých úniků dat. Na hackerském fóru našel zatím největší databázi ukradených osobních údajů.

Soubor o velikosti 87 gigabitů obsahuje 2,692,818,238 e-mailových adres a přístupových hesel. Podle britského serveru The Guardian se měl na fórum dostat v polovině prosince minulého roku.

Hunt uvádí, že soubor, který pojmenoval Collection #1 (resp. našel na cloudovém úložišti Mega pod tímto jménem), vznikl ze spousty dalších datových úniků z tisíců odlišných zdrojů. Obsahuje celkem 1,160,253,228 unikátních kombinací e-mailů a hesel, 772,904,991 milionů unikátních e-mailových adres a 21,222,975 hesel.

Nejstarší osobní údaje v souboru pocházejí už z roku 2008. Collection #1 ale obsahuje zhruba 140 milionů e-mailových adres, které platforma ‘; — have i been pwned? dosud nezaregistrovala, takže mezi nimi mohou být i nově ukradená data.

Všechny e-mailové adresy z Collection #1, včetně těch ze starých úniků, nahrál Hunt na stránku haveibeenpwned.com, kde si můžete jednoduše ověřit, jestli nebyly nějakým způsobem zneužity i vaše osobní údaje.

Zdroj a další podrobnosti zde.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se zachovat při porušení zabezpečení osobních údajů?

Zaměstnanci na home office a osobní údaje – co by při práci s nimi měli dodržovat?

Jak chránit své osobní údaje na internetu? Musíme se naučit bezpečnému chování v kyberprostoru