Soud zakázal slovenským hygienikům pracovat s údaji o pohybu telefonů

Podle prozatímních vyjádření Ústavního soudu Slovenské republiky chyběly záruky před zneužitím údajů získaných sledováním polohy telefonů Slováků. Pozastavil proto platnost části zákona, na jejímž základě hygienici s těmito daty během pandemie pracovali. Na rozdíl od české aplikace majitelé mobilních telefonů na Slovensku k takovému zpracování souhlas nedávali.

Slovenský parlament na toto řešení přistoupil v březnu. Hygienikům umožnil, aby během pandemie covid-19 získávali od operátorů informace o pohybu mobilních telefonů. Cílem mělo být odhalování osob, které byly v kontaktu s nakaženými, a tedy omezení šíření nákazy.

„Ústavní soud si je vědom, že stávající pandemie si vyžaduje nasazení rychlých a inovativních řešení k ochraně života a zdraví obyvatel. Zároveň ovšem musí zajistit, aby nedošlo k erozi právního státu,“ vysvětloval rozhodnutí předseda soudu Ivan Fiačan.

Zákon podle něj sice umožňoval zpracování osobních údajů, ale nebyl v něm jednoznačně vymezen účel takového postupu, a tak by mohl vést ke zneužití získaných dat.

Potřebujete pomoct se zveřejněním zásad zpracování osobních údajů na svém webu? Vyzkoušejte Privatry generátor zásad.

FOTO