EU a USA se dohodly na základních pravidlech pro předávání osobních údajů

31. 3. 2022

EU a USA se domluvily na principech nového transatlantického rámce pro předávání údajů. Na společné konferenci to 25. března oznámili předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden.

Téhož dne oznámili komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders a ministryně obchodu USA Gina Raimondo, že se vláda USA a Evropská komise rozhodly intenzivněji jednat o posílení „štítu soukromí EU-USA“ a vyhovět tak rozsudku Soudního dvora označovanému jako Schrems II.


Původní dohodu nazývanou Privacy Shield (štít EU–⁠USA) zneplatnil v roce 2020 Soudní dvůr Evropské unie (SDEU). Podrobněji jsme o tom psali v článku Soudní dvůr EU nepovažuje USA za zemi, ve které jsou osobní údaje chráněny v souladu s evropskými pravidly. Co to znamená pro firmy v EU?

Bílý dům a Komise zejména zdůraznily, že v rámci nové dohody:
  • se zavedou nová ochranná opatření, jež zajistí, aby v oblasti sledování komunikace a dalších informačních zdrojů (známé jako „signals intelligence“ nebo SIGINT) podnikaly USA jen činnosti nutné a přiměřené pro dosahování stanovených cílů národní bezpečnosti;
  • se zřídí dvouúrovňový nezávislý mechanismus přezkumu se závaznou pravomocí nařizovat nápravná opatření, jehož součástí bude soud pro přezkum ochrany údajů;
  • se posílí dohled nad činnostmi USA v oblasti SIGINT, což umožní dodržování omezení sledovacích činností;
  • se zavedou přísné povinnosti, přičemž zúčastněné společnosti a organizace budou muset nadále dodržovat zásady štítu na ochranu soukromí (bývalý Privacy Shield), což budou dokládat certifikací.

Principiální dohodu je ještě potřeba převést do právních dokumentů, které musí obě strany přijmout. Bílý dům navíc poznamenal, že za tímto účelem budou závazky USA rovněž zahrnuty do exekutivního nařízení stěžejního pro posouzení ze strany Komise v jejím budoucím rozhodování o odpovídající ochraně („adequacy decision“).

Max Schrems obratem reagoval

Podle neziskové organizace None of your business (NOYB) bude vypracování právního textu trvat několik měsíců, přičemž právníci zapojení do vyjednávání musejí ještě najít plně funkční řešení odpovídající na otázky vznesené SDEU ve věci Schrems II. Uvedla to v prohlášení z 25. března.

 „Výsledný text bude potřebovat více času, jakmile dorazí, budeme jej společně s našimi americkými právními experty důkladně analyzovat. Pokud nebude v souladu s právem EU, pravděpodobně jej my nebo jiná skupina napadneme. Nakonec bude potřetí rozhodovat Soudní dvůr. Očekáváme, že do několika měsíců od konečného rozhodnutí se věc vrátí k Soudnímu dvoru.“ předpokládá Max Schrems, čestný předseda NOYB.

Zdroj.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Facebook z Evropy neodchází, Meta jen napjatě očekává nové evropské podmínky pro transfer osobních dat do USA

Evropská komise rozhodla: předávání osobních údajů do Velké Británie může pokračovat

Zrušení štítu soukromí – jak si poradit s předáváním dat do USA podle Evropského sboru pro ochranu osobních údajů