Facebooku hrozí pokuta až 5 miliard dolarů

(15. 5. 2019)

V současné době probíhá vyšetřování Federální obchodní komise USA („FTC“) ohledně úrovně ochrany soukromí na největší sociální síti. Facebook očividně tuší, že z vyšetřování nevyjde s čistým štítem, a proto si v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním předběžně „odložil bokem“ 3 miliardy dolarů. Částka však podle odhadů může vystoupat až na 5 miliard dolarů.

FTC začala prověřovat Facebook loni v březnu po propuknutí skandálu s firmou Cambridge Analytica. Předchozí dohoda z roku 2011 mezi FTC a Facebookem týkající se ochrany osobních údajů přitom požadovala po Facebooku mimo jiné získání souhlasu uživatelů pro předávání údajů třetím stranám (např. Cambridge Analytica). Obecně se pak Facebook zavázal k přijetí opatření pro zlepšení ochrany soukromí uživatelů.

Jak se zdá, Facebook dohodu zdaleka nenaplnil. Kromě případu Cambridge Analytica šlo například i o únik dat 30 milionů lidí po hackerském útoku či neoprávněné nakládání s emaily 1,5 milionů uživatelů.

Vyšetřování Facebooku probíhá i na dalších frontách. Několik amerických států podalo civilní žalobu a spory se vedou i s regulátory za oceánem. Pokuta FTC se však zdá být potenciálně největší finanční zátěží, která Facebooku hrozí. Konečné číslo sice ještě známo není, ale zástupci Facebooku předběžně počítají s maximálně 5 miliardami dolarů a zřejmě tím budou považovat vyrovnání všech prohřešků z dohody za uzavřené. Zástupci FTC se k tomuto zatím odmítli vyjádřit.

Otázkou je, zda i takto velká pokuta představuje pro technologického giganta něco víc než jen „riziko podnikání“. V porovnání s příjmy, které se jen za první čtvrtletí tohoto roku pohybovaly kolem 15 mld dolarů, se výše potenciální sankce nezdá tak děsivá. Kromě toho, navzdory četným skandálům členská základna, zisky i hodnota akcií Facebooku stále rostou.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se zachovat při porušení zabezpečení osobních údajů?

Polský úřad udělil pokutu za porušení GDPR při zpracování veřejně dostupných dat