Google představuje nový návrh pro zlepšení ochrany soukromí

6. 2. 2022

Google zastavil FLoC (Federated Learning of Cohorts), svůj kontroverzní projekt, který měl nahradit cookies pro reklamu orientovanou na zájmy tím, že vytvoří skupiny uživatelů se srovnatelnými zájmy. Místo něj Google oznámil novinku nazvanou Topics (česky Témata).

Topics slibují více soukromí při rozhodování o tom, jakou reklamu zobrazit konkrétnímu návštěvníkovi webu. Uživatelům údajně poskytnou mnohem větší kontrolu a transparentnost než současný standard personalizované reklamy.

Co jsou Topics od Google?

Fungovat by měly zhruba následovně: Internetový prohlížeč se bude při pohybu uživatele na webu učit o jeho zájmech. Bude uchovávat údaje za poslední tři týdny historie prohlížení. Počet témat prozatím nepřesáhne tři sta, nicméně toto číslo plánuje Google časem rozšířit. Témata nebudou zahrnovat žádné citlivé kategorie, jako jsou pohlaví nebo rasa.

Aby Google zájmy uživatelů zjistil, roztřídí navštívené stránky na základě jednoho z tří set témat. U nezařazených stránek převezme úlohu algoritmus strojového učení v prohlížeči a odhadne téma na základě názvu domény.

Když konkrétní uživatel narazí na web podporující Topics API pro účely reklamy, prohlížeč mu nasdílí tři témata, která ho zajímají – jedno za každý z posledních tří týdnů, náhodně vybrané z pěti nejčastějších témat každého týdne. Stránka je pak může sdílet se svými reklamními partnery a rozhodnout, jaké reklamy zobrazí.

Proč je to dobrá zpráva pro ochranu osobních údajů?

Příjemnou změnou by mohlo být to, že uživatelé údajně budou mít možnost kontrolovat seznam témat, ta nevhodná z něho odstranit nebo rovnou celé API Topics vypnout.

„Personalizovaná reklama nemusí být pro každého nepřijatelné zlo. Spousta lidí by o ni ve skutečnosti mělo i zájem. Problém je, když internetové společnosti nezvládají být transparentní, vysvětlovat výhody a dát lidem možnost volby. Zejména Google v těchto požadavcích selhává. Myslím si, že se prostě příliš bojí tuto možnost lidem dát. Stejně špatně je na tom i Facebook, tedy co se týče kontroly toho, jak využívá údaje konkrétního uživatele. Na druhou stranu mají lidé tendenci zastávat výchozí postoj, že jakékoliv využití jejich online dat je špatné. Přitom ale ty samé online služby vyhledávají a chtějí, aby jim nabízely co nejlepší funkce, které právě na datech zavísí. Dokud se to nezmění, bude obtížné najít správnou rovnováhu,“ dodává k tématu advokát Jakub Hruška z Privatry.

Zdroj.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Facebook skončil s funkcí rozpoznávání obličejů

Miliardové pokuty pro Google a Facebook za nedodržování francouzských předpisů ohledně cookies

„Soukromá média“ na Twitteru jedině se souhlasem zachycených osob